Р елигията е сред често срещаните мотиви за пътуване. Поклонничеството с цел опрощаване на грехове или молитва датира още от времето на Древен Египет, Елада и Римската империя.
За християните е характерно да пътуват до Божи гроб и Витлеем в Йерусалим, а мюсюлманите посещават Мека и Медина. По света обаче има много места, до които можете да пътувате със същите цели. Пътуването с религиозни подбуди е характерно за празниците. Ето някои от най-нестандартните свещени дестинации по света.
Тайланд
Едно от най-интересните места за религиозен туризъм безспорно е Храмът на тигрите в Тайланд. Там в хармония живеят много индокитайски тигри и будистки монаси. Те отварят дома си по няколко часа на ден, а посетителите могат не само да гледат дивите животни, а и да ги галят. Разбира се, срещу съответната сума – около 150 долара.
Храмът на тигрите в Тайланд
Те са кротки, но е имало и няколко нападения над туристи. Храмът се намира западно от Банкок в провинция Канчанабури. През годините се е превърнал в основна туристическа атракция не само на страната, но и на Югоизточна Азия.
Допълнителен плюс за пътешествениците е, че наблизо се намира и мостът през река Куай, който ежегодно се посещава от милиони хора.
Индия
Хиндуисткият храм „Карни Мата“, който се намира в малкото градче Дешнок в северозападната част на Индия, също е свързан с животни. Почитаните в „Карни Мата“ същества са плъховете. Там те са наречени каба и наброяват над 20 хиляди, което убива ентусиазма на някои туристи. Те обаче остават впечатлени от архитектурата и енергията на мястото.
Хиндуисткият храм Карни Мата
Светилището е построено в началото на 1900 г. в чест на богинята Карни Мата. За направата му са използвани бял и черен мрамор, а по фасадата му са монтирани интересни мраморни скулптури, както сребърни и златни украшения, дарени от биканерския махараджа Ганга Сингх. Негов дар е и красивата масивна храмова врата, която е цяло произведение на изкуството.
По нея са изобразени богове и богини на фона на прекрасни филигранни арабески. В композицията присъства и самата Карни Мата, която държи тризъбеца на победата и е заобиколена от плъхове.
Полша
Искате да посетите уникален стар град, който да разполага не само с катедрала за поклонение, а и още с театър и кафене? Идеалното място за вас е селището Величка в Полша, на около 15 км от Краков. Там има подземен град, който датира от 13-и век. Това всъщност е солна мина, която привлича милиони туристи всяка година.
Солната мина във Величка
Това включва и известни хора, сред които Николай Коперник, Йохан Волфганг фон Гьоте и Дмитрий Менделеев. Туристите обикновено се допускат до 130 м под земята, а посещенията траят около 2 часа.
Тук е подземната капела на света княгиня Кинга. Издълбана в гигантски кристал от зелена сол, тя е дълга 54 метра. Била е любимо място на покойния папа Йоан-Павел II. От сол са изработени още прозрачният олтар, полилеите, барелефите и скулптурата на папата. На терен са позволени и сватби.
Бутан
Будисткият манастир „Паро Такцанг“, чието име в буквален превод означава „Гнездото на тигъра“, е сред най-популярните места в Бутан и се смята за едно от трите най-важни в страната.
Будистки манастир Паро Такцанг
То е интересно за поклонниците, защото попада в списъка с най-труднодостъпните места в света. Защо? Първо, будисткият манастир, или така нареченото „гнездо“, се намира в планината. Второ, и по-важно, Бутан не е най-приветливото място за пътешественици.
В страната се допускат ограничен брой туристи годишно. Освен това държавната политика нaчиcлявa нa пoceтитeлитe тaĸca oт 200-250 долара нa дeн в зaвиcимocт oт вpeмeтo нa гoдинaтa. Това прави мястото изключително атрактивно за ентусиастите, които искат да изпитат нещо уникално.
Нигерия
Свещената гора Осун-Осогбо е разположена по поречието на река Осун в периферията на град Осогбо. Регионът, традиционно наричан Йоруба, се намира в югозападната част на Нигерия.
Свещената гора Осун-Осогбо
Той е основан преди четири века като свещена земя. В миналото поклонниците са се струпвали тук да отправят молитви към Осун, богинята на плодородието. През 19-и век в региона навлизат християнството и ислямът и голяма част от местността е унищожена, тъй като те отричат древните божества на Йоруба. В гората има четиресет храма, посветени на богинята на плодородието, и два двореца.
Има още множество скулптури и произведения на изкуството. Гората приютява повече от 400 растителни вида, както и птици, риби и бозайници. Австрийската емигрантка Сузан Венгер спасява Осун-Осогбо и благодарение на нея местното население се учи как да реставрира част от скулптурите на терена.
През 1965 г. свещената горичка е обявена за национален паметник, а през 2005-а е включена в списъка на обектите на ЮНЕСКО за световно наследство. След това мястото става популярна дестинация, като всеки август там се провежда и фестивал.
Китай
Не можем да пропуснем и Висящия манастир в Китай, който е един от най-изолираните в света. Той се намира на 65 километра от град Датонг. Построен е през 491 г. и е оставен почти недокоснат.
Той се намира в една малка котловина в планинско ждрело, като от двете страни се издигат стометрови отвесни скали. Манастирът сякаш е залепен на една от тях и виси наполовина във въздуха на височина 50 м от земята. По време на изграждането му е използвана уникална техника – гредите са били наполовина забити в планината.
Висящият храм в Шанси
Манастирът е необичаен, тъй като в него се почитат будизъм, конфуцианството и даоизъм. В храма има общо 40 големи и малки зали, помещения и балкони. Те са свързани помежду си с проходи.
На скалата във Висящия храм са изписани 4 йероглифа „Гун Шу и небесен дар“ и са възхвала на високото майсторство на строителя му. Гун Шубан е известен майстор, живял преди 2000 години, който се смята за родоначалник на занаятчиите. Смисълът на този надпис е, че всичко в този храм е сякаш творение на божествения майстор Гун Шубан.
Мианмар
И следващото ни предложение за поклоннически туризъм е на труднодостъпно място. Това е будисткият манастир „Таунг Калат“, който е построен на върха на изгаснал вулкан и е едно от най-красивите места в Бирма.
Манастир Таунг Калат
Местните жители смятат, че на върха живеят 37 полубожества с името нати. Множество поклонници се стичат към върха, за да им се поклонят в дните на пълнолуние, когато се честват празниците Nayon (май/юни) и Nadaw (ноември/декември). Изкачването до будисткия манастир е доста трудна задача, тъй като има цели 777 стъпала до него.
Туристите се оплакват и от още нещо – очарователни макаци, които ги нападат и дори обират по пътя. Преди манастирът да стане будистки, в чест на натите местните жители принасяли в жертва животни, което днес е забранено от властите на страната.