59,8 трилиона долара струва един грам от най-скъпото вещество във Вселената или поне на нашата планета.

Американски учени са си направили труда да изчислят кои са най-скъпите вещества и колко струват за грам.

Анти

По този начин се оказва, че най-скъпото нещо на този свят струва повече от два пъти брутния външен продукт на Щатите за година (който се оценява като 23,5 трилиона), а това означава производство и всички услуги, за които може да си помисли човек. Така се е получила за грам сумата от 59,8 трилиона американски долара. Проблемът обаче е, че това вещество е антиматерията и все още е само налично в теоретична форма, но напрактика не съществува. Има отделни сведения на учени, че в различните колайдери са успели да постигнат някакви частици антиматерия, но това нещо не е стигнало устойчива форма за дори 1 секунда.

Иначе антиматерията се използва широко в научната фантастика. В действителност през 1928 г. английският математик Пол Дирак формулира донякъде идеята, а през 1932 г. Карл Андерсън дава окончателна форма на понятието. Според съвременното разбиране, когато антиматерия и материя влизат в контакт, те се унищожават взаимно и се превръщат в чиста енергия. Смята се, че този процес е най-ефективният известен начин за освобождаване на енергия във Вселената. Да се впрегне антиматерията като източник на гориво би революционизирало всичко. Това би решило нашите нужди от енергия на Земята и ще осигури толкова много, че би могло да направи междузвездното пътуване практично, като задвижва космически кораби до и над скоростта на светлината. Поне такава е теорията. Но пък се смята как производството на антиматерия, ако наистина това е възможно, би струвало повече от бюджета на всички икономики на Земята, взети заедно.

Следващи

Следващото най-скъпо вещество се нарича ендоедрични фулерени на базата на азот - 134 милиона долара на грам. Това са новооткрити вещества, които се смята, че могат да революционизират електрониката, космическите полети и военните технологии. По добива им усилено се работи, има ги около звездите.

На трета позиция е химическият елемент калифорний 252 - 25,6 милиона долара за грам. Калифорний 252 (CF-252) е радиоактивен изотоп, който не се намира в природата и може да бъде направен само в ядрени реактори или ускорители на частици. Стойността му идва от факта, че той е колосален източник на неутрони. Един микрограм на изотопа може да произвежда около 139 милиона неутрона в минута. Това го прави силно смъртоносен и от решаващо значение за определени приложения - едното е в ядрените реактори, където изотопът се използва за верижните реакции, които произвеждат енергия, другите са военни приложения.

Четвъртото място е за проба от астероида Бену - 9,6 милиона долара за грам. Програмата на НАСА Osiris-Rex взе проби от този астероид, за който се смята, че идва от места извън нашата слънчева система. Самата програма струваше 1,1 милиарда долара.

На пета позиция е червен диамант - 4,7 милиона долара за грам. Това е най-редкият и най-рядко откриван вид диамант. Досега са изровени само 30 такива камъчета.