П оне 300 лева на ден трябват за морска почивка у нас за двама възрастни с дете. Това показа проучване на „Телеграф“ на цените на квартири, паркинги, чадъри на плажа и по заведенията.
Една трета от разхода отива за настаняване.
Цените на стаите в частните квартири през юни за трима са между 100 и 150 лева. Отдават се и цели апартаменти, като нощувката излиза поне 200 лева на вечер. От юли обаче цените на нощувките скачат с между 10 и 30 на сто, споделиха собственици, които отдават стаи под наем.
Частната квартира излиза между 100 и 150 лева на нощ
Повечето места за настаняване разполагат с отделна баня и тоалетна, както и телевизор, климатик и кана за гореща вода.
В стаите, разбира се, има хавлиени кърпи и сапун в банята за туристите. Очаква се през летните месеци много от собствениците да отказват настаняване за една нощувка, а да предлагат стаи с условие поне за два и повече дни.
Паркинг
Освен на настаняването трябва да предвидите бюджет и за нощувка на автомобила, тъй като безплатните места са дефицит в пика на сезона. Така за паркиране на колата в паркинг трябва да предвидите поне 20 лева на денонощие.
В някои градове има и общински паркинги като в Созопол, като цената е по-ниска. За паркомясто за автомобил за едно денонощие на паркинг на общината в близост до пристанището на Созопол цената е 15 лева, но има и вероятност да няма места.
Колата също "гълта" по 15 лв на денонощие за паркинг - в Созопол
Сянка
Още 20 лева трябва да приготвите за сянка на плажа.
Цената за ползване на чадър и шезлонг на централния плаж в Созопол е 7 лева. Така за комплект два шезлонга с чадър трябва да приготвите 21 лева. В близост до града, но на плажа на къмпинг Каваци, се предлага комплект по 20 лева.
На някои плажове на юг вече има практика заведенията да предлагат сянка и шезлонги или барбарони срещу консумация от бара.
На някои плажове вече предлагат чадър срещу консумация
Условието е да направите поне 20 лева сметка, за да ползвате чадъра и барбароните през целия ден. Това е обичайна практика за някои от гръцките плажове, където предлагат удобствата срещу консумация в рамките на някаква сума.
Храна
Другият съществен разход по време на почивката е храната. За бюджетна ваканция хранителните стоки могат да се осигуряват от магазина. В повечето курорти обаче в търговските обекти голяма част от продуктите са на завишени цени поне с 20-30%. Ако обаче имате наблизо магазин от голяма хранителна верига, може да разчитате на промоции.
Ако решите все пак, че по време на почивката ще развържете кесията, заведенията в Созопол предлагат вкусна храна на изгодни цени. Разбира се, има и места като ресторантите по стената на Стария град, където сметката ще е по-солена, но има и варианти за по-евтино, вкусно и достъпно за масовия турист хранене.
Баничка с айран в местната закусвалня струват 5 лева
Ако започнем от закуската, ако сте на квартира, тъй като там не се предлага тази услуга, ще трябва да приготвите 5 лева за баница с айрян в близката закусвалня. Цената на гюзлемето пък е 5 лева. Има и мекици по 1,50 лева за брой.
За обяд много от кръчмите и ресторантите край плажа имат обедно меню на цени от 16 до 18 лева за предястие, основно и десерт. Едно от предложенията за деня е таратор, мусака и диня например.
В някои от дните менюто включва скара с картофки, пилешка супа и торта за десерт. Ако обаче предпочитате бира с картофки и цаца за плажа през деня, цените на наливното пиво са между 4 и 5 лева за 500 мл, а цацата върви от 8 до 12 лева за порция. Картофките са по 6-7 лева без сирене и с лев-два по-скъпо за порция с млечния продукт.
За вечерята пък ви трябват между 30 и 50 лева на човек. Тя включва миди, сафрид, бургер, две халби бира и каничка наливно бяло вино. Сметката в заведение на централния плаж на Созопол ще е 70 лева. За кръчма с жива музика обаче ще излезе по-солено.
В едно от култовите заведения в Новия град на Созопол може да си поръчате огромна салата със зеленчуци и прясно сирене собствено производство за 45 лева. Порцията стига за поне четири човека.
5 лева за царевица на брега
Поне 5 лева трябва да приготвите за царевица, ако ви се дояде на плажа.
Хигиенните условия не винаги отговарят на изискванията, но хората купуват храни от разносвачи на плажа
Всеки ден поне по два пъти минават търговци, които предлагат вкусната междинна закуска от хладилна чанта, пълна с кочани.
Освен царевица има и гевреци, които се предлагат на същата цена. Те са със сусам и шоколад и са нанизани на дървен тризъбец.
Освен деца има и много родители и младежи, които купуват от тези търговци, въпреки че условията за съхранение на храните не са според здравните изисквания. Търговците пък се жалват, че трябва да минават по няколко пъти през седмицата, когато няма много туристи, за да продадат стоката си.
В магазините суровият кочан пък струва между 1,50 лева и 2 лева за брой, но трябва да се свари или изпече на скара.
Във Варна
Хотели пускат оферти с намаления, за да напълнят базата си
Любомир Славов
С между 10 и 20 на сто по-скъпо излизат хотелите по морето това лято.
Много от стаите обаче остават свободни и собствениците търсят начин да ги напълнят.
Отстъпките правят обекти, които са повишили стартово цените с около 20% и сега не могат да запълнят базите си. За 4-звездните хотели на Златни пясъци пределната цена на нощувка с всичко включено в нея е 250 лв. за юли и август, а най-често срещаните цени са от 125-140 лв. за същия период на база ол инклузив.
Почиващите на Златните трябва да си приготвят и по 12 лв. за чадър и шезлонг на плажа, а на Св. св. Константин и Елена - по 7 лв., тъй като в евтините оферти сянката е безплатна само край басейна.
На Златните пристигащите с коли туристи трябва да плащат и по 20-25 лв. на ден за паркинг. На Св. св. Константин и Елена има частна синя зона, която миналата година струваше 2 лв. на час, а сега е 3 лв.
За денонощие таксата е 20 лв., но в някои хотели предлагат вътрешни паркинги за 15 лв. В Албена гостите с коли също плащат - от 8 до 20 лв. според зоната, където оставят автомобилите си.
